Smørrebrød’ai

Smørre­brødai nėra paprasti daniški sumušiniai su duona ir pagardais. Juos gamindami danai laikosi tam tikrų taisyklių, o pastaruoju metu su šiais sumuštiniais yra susijusi ištisa tautos kultūros dalis.

Pirmą kartą žodis „smørre­brød“ buvo panaudotas eilėraštyje 1750 metais, o nuo XIX amžiaus galo, kvadratiniai ruginės duonos sumuštinukai su sviestu, mėsa, žuvimi ir kiaušiniais pradėti siūlyti Kopenhagos restoranuose. 

Niels Peter Pretzmann, Senatorių pasažo įkūrėjas rodo kaip gaminti šį pamėgtą tautos patiekalą LRT laidoje „Beatos virtuvė“.

Laidos įrašas apačioje.

Produktai

Kiaulienos vyniotinio Smørre­brød’as
Jautienos kapotinio  Smørre­brød’as

 

FF DAF CB AE EFDEBD
F BF EBA

Gaminimas

Smørre­brød’ai gaminami remiantis penkių komponentų principu: sūrumas, umami (iš proteino), saldumas, rūgštelė ir kartumas. 

Pradėkite sluoksniuoti nuo ruginės duonos iš mūsų kepyklos, užtepkite morkų užtepėlės (arba sviesto). Dosniai užklokite salotų lapais. Dėkite storą sluoksnį virto kiaulienos vyniotinio griežinėlių. Tuomet dėkite marinuotų kalafijorų pagardo, ridikėlių ir svogūnų džemo salumui. Ant viršaus  – pakarpykite šviežių žolelių ir būtinai šalia patiekite marinuotų cukinijų. 

Būkite kūrybingi!

Pasikliaukite vaizduote!

CAFA D AE F BDC
AEFF A FAC E AFE

Atrąjį smørre­brød’ą gaminkite su jautienos kapotiniu, kurį danai vadina tiesiog „paryžietiška jautiena“. 

Nielsas nauojo lietuviška kapotinio versiją, gamintą restorane 14Horses. Pakepkite jautinios kapotinį (ar jautienos kotletą) 2 minutes ant kiekvienos pusės gerai įkaitintoje keptuvėje. Atpjaukite storą sluoksnį raugo duonos, suformuokite ją į kvadratą. Užtepkite česnakinio žolelių sviesto. Uždėkite sluoksnį salotų. Toliau sluoksniuokite taip: jautienos kapotinis, svogūno žiedas, marinuoti meškinio česnako kaparėliai ir kiaušinio trynys. Šalia patiekite marinuotų mini cukinijų. 

Svarbiausia – kūrybingai panauokite tai, ką turite savo virtuvėje!

BBEF B CA BC BFFF
F C AC AAECC
AEFF A FAC E AFE