Pakalbėkim apie laboratorijose augintą mėsą
Per pastaruosius 60 metų žmonių mintys nukrypo į mokslo, chemijos ir technologinių sprendimų pusę. Visa tai padarėme paskubomis, iki galo neperpratę biologijos ir nesupratę, kas atsitinka, kai mes sujaukiame gamtos ciklą.
Kai kurie žmonės yra giliai įsitikinę, kad technologijos, chemijos pramonė ir skaitmeniniai sprendimai išgelbės mus nuo klimato kaitos problemų ir išspręs augantį maisto trūkumo klausimą.
Ši ir kitos istorijos yra skirtos atkreipti dėmėsį į šiuos klausimus ir parodyti, kokia sugedusi yra mūsų maisto tiekimo grandinė. Šias istorijas įkvėpė žmonės, kurie mąsto ta pačia linkme, o taip pat ir tie, kurie mąsto skirtingai.
Pakalbėkim apie laboratorijose išaugintą mėsą
„Dirbtinė mėsa auginama in vitro iš gyvūnų ląstelių kultūros, užuot skerdus gyvūnus mėsai. Tai ląstelinio žemės ūkio forma. Dirbtinė mėsa gaminama naudojant tas pačias audinių auginimo technologijas, kurios tradiciškai naudojamos regeneracinėje medicinoje.
Nepaisant to, kai kurie žmonės abejoja šiais teiginiais. Tai yra suprantama – laboratorijose augintos mėsos tyrimai yra sunkiai prieinami ir daugumoje atvejų vykdomi bei finansuojami tokių kompanijų kaip Memphis Meats.“
Taip pat neramina, kad technologijų pasaulio bendrovės ir jų žmonės vis labiau įsitraukia į pasaulio gelbėjimą ir maisto gamybą, naudodami savo buvusių verslų metodus.
Bill Gates, dirbtinės mėsos startuolio Impossible Foods bendraįkūrėjas, tvirtina, kad norėdami išspręsti klimato kaitos problemą turime galvoti apie sintetinę jautieną. Kvietimas natūralią jautieną keisti dirbtine yra aprašytas Gates knygoje “How to Avoid a Climate Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need”, išleistoje 2021 metų vasario mėnesį.
Jo idėja remiasi tvirtinimu, kad išnaikindami naminius gyvūnus išspręsime metano dujų emisijos ir šiltnamio efekto problemą. Tačiau jo teiginys dėl metano dujų tinka tik koncentruoto galvijų auginimo ūkiuose, kuriuose galvijai maitinami genetiškai modifikuotais grūdais. Tai nėra laisvai besiganantys gyvūnai, kurie maitinasi jų rūšiai tinkama žolės dieta.
Gates ir jam pritariantys norėtų, kad amerikiečiai ir kitos Vakarų pasaulio šalys valgytų tik sintetinę jautieną. Sutapimas ar ne, tačiau Oregono valstija šiuo metu inicijuoja balsavimą 2022 metų rinkimuose, kuris iš esmės uždraustų mėsos pardavimą ir vartojimą šioje valstijoje.
Klimato kaitos suvaldymo planuose yra numatytas mėsos vartojimo mažinimas. Gates apie tai rašo savo knygoje ir kalba EAT forume, kuris bendradarbiauja su beveik 40 vyriausybių įvairiuose pasaulio kampeliuose. Jų tikslas – pakeisti maisto sistemą. Jis bendradarbiausia su dirbtinės mėsos gamintojais, taip pat ir Impossible Foods.
Bill Gates jau senokai reklamuoja genetiškai modifikuotus maisto produktus. Pastaruoju metu jis ragina visiškai pereiti prie laboratorijose auginamos mėsos ir kitų nenatūralių ir neįprastų maisto pakaitalų, tokių kaip proteininis mikrobas, randamas Yellowstone parko geizeriuose. Kiti investuotojai į šį projektą yra Google ir Amazon įkūrėjas Jeff Bezos.
Mes galime tai daryti atsakingu būdu, sugebėti išmaitinti savo planetą ir sutvarkyti betvarkę, kurią patys sukūrėme.
Nekaltinkime viskuo gyvūnų
Atrodo beprotiška, kad dėl žmogaus padarytų nuodėmių kaltiname gyvūnus ir mėsos produktus. Iš tikrųjų, daug tvaresnis ir sveikesnis sprendimas būtų nusigręžti nuo koncentruoto galvijų auginimo ir grįžti prie integruotų galvijų auginimo sistemų, kurios yra labai svarbi atstatomosios žemdirbystės dalis. Taip auginami galvijai gerina dirvos kokybę ir grūdų derlių.
Jei augintume tik tiek gyvūnų, kad išlaikytume natūralų gamtos balansą, jų išleidžiamų dujų emisiją gerokai atsvertų anglies dvideginio sulaikymas dirvoje. Tai būtų puikus įrankis atsukti globalaus atšilimo procesus. Tačiau mes vis dar bandome taisyti sugedusią maisto grandinę naujais ir ypatingai nenatūraliais produktais ir procesais.
Nėra abejonės, kad norėdami gyventi sveikoje planetoje mes turime pasikliauti gyvūnais kaip savo bendradarbiais siekiant išlaikyti ir pagerinti išvargintą dirvą. Stenkimės nelaužyti natūralių gamtos grandinių. Kur šioje žemėje Jūs rastumėte sveiką ūkį, savaną ar laukus be žole besimaitinančių ir kitokių gyvūnų, sudarančių natūralią maisto grandinę?
Gamta dirba jau milijonus metų, ieškodama balanso tarp dirvos mikroorganizmų, žole besimaitinančių gyvūnų ir plėšrūnų, pati save reguliuodama.
Visiškai pritariu, kad mėsos vartojimas turėtų būti mažinamas, kad jis atitiktų natūralų gamtos ciklą. Beje, tai yra gan akivaizdus faktas, jei tikite holistiniu ir subalansuotu ūkininkavimu.
Deja, didieji maisto pramonės dalyviai žaidžia kitokius žaidimus. Prisidengę politiškai teisingais terminais, jie noriai tenkina vartotojų susirūpinimą sveikata ir aplinkos apsaugos klausimais. Ir bruka naujus, netestuotus techonologinius maisto sprendimus!
Aš puikiai atsimenu tuos laikus, kai karo pramonėje naudoti chemikalai pakeitė pavadinimą ir buvo pritaikyti žemės ūkio poreikiams. Tuo metu, prieš 60 metų, mes tikėjome, kad tai ir yra „žalioji revoliucija“.
Aš netikiu dirbtiniais sprendimais. Jie buvo daug kartų išbandyti ir sukėlė milžiniškų pasekmių mūsų ir taip sugedusiai maisto grandinei ir mūsų planetai. Turime begales natūralių sprendimų žemdirbystei ir gyvūnų auginimui, kuriuose nereikia chemikalų, trašų ir dirbtinių procesų. Mes galime tai daryti atsakingu būdu, sugebėti išmaitinti savo planetą ir sutvarkyti betvarkę, kurią patys sukūrėme.
Apsilankykite Soil Food Web svetainėje. Tai sveiku protu paremtas projektas.
Niels Peter Pretzmann
Įkūrėjas
Niels yra maisto srities verslininkas, organinio ūkio Farmer’s Circle ir svečių centro Senatorių pasažas Vilniuje įkūrėjas, siekiantis sukurti sveikesnio, tvaresnio maisto nuo dirvos iki stalo grandinę.
Farmer’s Circle yra ūkis, kuriame dirbame įsiklausydami į natūralius gamtos ciklus ir procesus. Tikime, kad per milijonus metų gamta patikrino, kas veikia ir kas ne, atlikdama begales bandymų, kol liko gamtai veiksmingiausi ir sveikiausi principai. Gamta visuomet žino, kas mums geriausia. Ji visuomet laimi.